Okolica

Odkrywaj malownicze Mazowsze

Liw to świetna baza wypadowa do okolicznych atrakcji, których nikomu nie zabraknie. Odnajdą tu swoje ścieżki nie tylko fani aktywnego wypoczynku czy leniwych spacerów, ale także miłośnicy historii, dzikich zwierząt i innych uroków przyrody.

Natura 2000

Dzięki licznie występującemu ptactwu i nieskażonemu cywilizacyjnie krajobrazowi dolina Liwca w całym jego biegu została zaliczona do „Obszaru Natura 2000” (Dyrektywa Ptasia). Dolina Liwca jest cenną ostoją ptaków wodno-błotnych m. in : cyraneczka, kulik wielki, perkos, żuraw, bocian, ,rybitwa
liwiec ptaki

Sowia Góra

W odległości 7 kilometrów od liwskiego zamku znajduje się punk widokowy – Sowia Góra. Roztacza się z niego niezwykły widok na dolinę rzeki Liwiec. Można stąd obserwować dzikie ptaki i zwierzęta i podziwiać piękno krajobrazu pogranicza Mazowsza i Podlasia.

Sowia Góra to niezwykłe miejsce, owiane aurą tajemniczej przeszłości. W początkach naszej ery były tu siedliska ludzkie, później cmentarzysko z kultowym kręgiem z głazów narzutowych, następnie służyła jako miejsce pogańskich obrzędów Kupały.

sowia góra

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Miejsca historyczne

Zamek warownia w Liwie (500 m)

Początki zamku w Liwie sięgają I poł. XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy.

Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Bogata historia obiektu oraz jego usytuowanie w malowniczej dolinie Liwca przyciągają turystów szukających kontaktu z historią, naturą oraz aktywnego wypoczynku

Węgrów (5 km)

Urokliwe miasteczko zwane Perłą Baroku, z odbudowanym Rynkiem Mariackim, na którym odbywają się ciekawe imprezy oraz przepięknym barokowym kościołem, Bazyliką Mniejszą. W Węgrowie jest też barokowy Dom Gdański, postawiony przez kupców gdańskich.

Bazylika Mniejsza w Węgrowie z lustrem Twardowskiego

Zawieszone w zakrystii bazyliki słynne na cały kraj Zwierciadło Twardowskiego, to metalowe, prostokątne lustro o wadze 17,5 kg, które należało jakoby do słynnego magika. Według legendy Twardowski wywołał z jego pomocą ducha Barbary Radziwiłłówny dla króla Zygmunta Augusta.

Treblinka (40 km)

Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944) – muzeum martyrologii znajdujące się na terenie gminy Kosów Lacki, dokumentujące historię dwóch niemieckich nazistowskich obozów: ośrodka zagłady Treblinka II i obozu pracy Treblinka I

Muzeum Architektury Drewnianej w Suchej (18,5 km)

Prywatny skansen zlokalizowany we wsi Nowa Sucha koło Grębkowa. Na terenie skansenu znajduje się wiele obiektów drewnianych będących żywym świadectwem kultury i historii ziemi siedleckiej min. Modrzewiowy dwór z XVIII w., stare chałupy drewniane, wiatrak etc.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Rekreacja i wypoczynek

Kajakarstwo

rzeka Liwiec do doskonałe miejsce do uprawiania kajakarstwa. Liwiec to typowa rzeka nizinna, bardzo ładna i nieuciążliwa, idealna dla poczatkujących. Dostarcza malowniczych i urozmaiconych widoków dzięki licznym meandrom. W pobliżu Zamku znajduje się kilka wypożyczalni sprzetu

Korty tenisowe

10 km od Liwa, w pobliskim Węgrowie, znajdują się kryte korty do uprawiania tenisa ziemnego. Korty są otwarte cały rok i maja sztuczną nawierzchnię.

Jazdy konne

W pobliskiej okolicy znajduje się kilka stadnin konnych.

Jazdy rowerowe

W okolicach Liwa jest kilka ciekawych szlaków i ścieżek rowerowych, które zapewnią amatorom tego sportu nie tylko ciekawe widoki ale również zwiedzenie miejsc historycznych..

Zalew nad Liwcem w Węgrowie

Zaledwie 3 km od Liwa znajduje się Zalew Węgrowski, przyjemne miejsce na relaks nad wodą z rodziną. Jest tu strzeżona piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody i wydzielona strefą, gdzie można popływać. Tuż obok plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do gry w siatkówkę. Na miejscu można znaleźć również wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Kąpielisko jest czynne codziennie od 10.00 -18.00 i w tym czasie nad bezpieczeństwem pływających czuwają ratownicy.

Jedno jest pewne : u nas nie sposób się nudzić!

kajaki liwiec noclegi